بهترین سیستم سرمایشی گرمایشی برای سالن های بزرگ

یک دستگاه چیلر در ساختمان های بزرگ بسیار با صرفه تر از واحد های کوچک داکت اسپلیت یا کولر گازی ها و سیستم های مشابه هستند و فضای بسیار کمتر و پیچیدگی کمتر تاسیسات را نیز به همراه دارند. از جنبه نحوه کارکرد، سیستم اسپلیت مرکزی VRF و همچنین GHP مانند کولرهای گازی میباشند با این تفاوت که یک یونیت بیرونی بزرگ با ظرفیت بالا را شامل شده و یونیتهای داخلی متعدد به آن متصل میشوند. دستگاه ایر واشر در میان سیستم های سرمایش و گرمایش صنعتی تهویه های صنعتی هستند به ظاهری شبیه به هواساز که مراحل تولید هوای گرم در آن ها دقیقا شبیه به هواساز است یعنی همانند هواساز این سیستم هم کویل های آب گرم دارد که بوسیله ی لوله کشی به بویلر متصل می شوند. مبرد فریونی با ویژگی های خاص از داخل این سیکل بسته عبور می کند تا با تبادل حرارتی با محیط، سرمایش و گرمایش فضای کاربری را تامین کند. حداقل آلودگی زیست محیطی را ایجاد کند. 1- توانایی گردش هوا و یا تامین هوای تازه را ندارد.

به طور کلی این سیستم های سرمایش و گرمایش صنعتی به خاطر دلایل ذکر شده در بیشتر سالن های صنعتی پیشنهاد نمی شود و مگر در انبار یا سالن هایی که نیاز به گردش هوا، تصفیه ی هوا، و تنظیم رطوبت نباشد. در نتیجه هوا ساز سیستم کاملی است که تمام نیاز های یک محیط بزرگ، سالن یا سوله های صنعتی که از جمله ی آن سرمایش و گرمایش، کنترل رطوبت، گردش هوای محیط، تصفیه و فیلتر هوای آلوده را به طور کامل رفع و برطرف می کند و سیستم محبوب در میان سیستم های سرمایش و گرمایش صنعتی شده است. در ادامه و با مشاوره گرفتن از شرکت فنی مهندسی آسا تهویه سپند، مشخصات تمام سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان در اختیار شما قرار خواهد گرفت تا بتوانید بهترین انتخاب را برای سیستم تهویه ساختمان خود داشته باشید، ابتدا لازم است بدانید که سیستم های دیگری چون چیلرهای تراکمی هوا خنک و آب خنک و هواسازها ، دیگ آب گرم موتورخانه و تا حدودی دستگاه های پکیج یونیت و زنت نیز برای تهویه ساختمان و گرمایش و سرمایش وجود دارند اما این سیستم ها نسبت به موارد ذکر شده به نسبت قدیمی تر هستند.

در سرمایش و گرمایش یک مجتمع مسکونی پارامترهای زیر را بایستی در نظر گرفت. این دستگاه در میان سیستم های سرمایش و گرمایش صنعتی بسیار شبیه به دستگاه های ایر واشر و زنت می باشد به طوریکه فقط سیستم گرمایش آن متفاوت است. هزینه بالای مدل الکتریکی این وسیله گرمایشی لوکس نیز یکی دیگر از مشکلات سیستم گرمایشی قرنیزی است. اجزا و دستگاه این سیستم در میان سسیستم های سرمایش و گرمایش صنعتی اغلب در سقف نصب می شود و این سیستم فقط عمل گرمایش سالن های بزرگ یا گرم کردن انبارها را به عهده دارد. البته از آنجایی که در ساختمانهای مسکونی سیستم لوله کشی آب سرد و گرم از یکدیگر مجزا میباشد، در زمان استفاده از فن کویلها تنها میتوان از سرمایش یا گرمایش آنها استفاده نمود. دستگاهی است که از دو بخش مجزا به نام یونیت داخلی (هواساز) و یونیت خارجی ( کندانسینگ) تشکیل شده که توسط لوله مسی به یونیت داخلی متصل می شود . در نوع کانالی یک فن کویل از طریق کانالکشی به چند اتاق متصل میشود. گرمایش این آب ها از طریق تجهیزی به نام آبگرمکن ها انجام می شود. با توجه به اینکه عملکرد این سیستمها بر مبنای گرم شدن یا سرد شدن آب است، انتظار میرود که مصرف آب آنها بسیار بالا باشد؛ اما باید بدانید که اینطور نیست.

7- دسترسی سخت برای انجام عملیات پاکسازی، تعمیرات دوره ای، بازرسی های دوره ای، بازدید و چک کردن عملکرد به دلیل نصب در سقف و ارتفاع بالا. این سیستم به دلیل عملکرد خنک کنندگی شبیه به کولر های آبی موجب افزایش رطوبت محیط مورد نظر می شود که بهتر است در منطقه هایی با رطوبت بالا استفاده نگردد و همچنین در محیط هایی که به رطوبت نیازی ندارد یا برای انبار و یا ابزار مورد نظر مضر بوده نباید استفاده گردد. تفات این سیستم با هواساز در عمل سرد کنندگی هوا می باشد. این کارشناس برق با اشاره به این موضوع که به طور متوسط برای یک خانه ۱۲۰ متری نیاز به یک سیستم داکت اسپلیت ton ۴ است، ادامهداد: باید ظرفیت سرمایشی این داکت اسپلیت ۴۸۰.۰ و توان مصرفی برق آن نیز در صورت رده انرژی A و یا A پلاس و مجهز به اینورتور در حدود پنج کیلووات باشد و این میزان بدین معنا است که اگر در ماههای گرم سال در طول روز ۱۰ ساعت داکت اسپلیت تنها با ۵۰ درصد توان در مدار باشد، مصرف ماهانه آن برابر ۷۵۰ کیلووات ساعت خواهد بود، حال اینکه الگوی مصرف در مناطق عادی در ماههای گرم سال برابر با ۳۰۰ کیلووات ساعت در ماه است.

دیدگاهتان را بنویسید