بهترین سیستم سرمایشی گرمایشی برای سالن های بزرگ

برای مثال ۳ عدد کولر گازی ۳۰۰۰۰ یا یک چیلر ۷.۵ تن تبرید یا ۳ عدد داکت اسپیلیت که مجموع آن ها برابر ۸۸۰۰۰ btu/h باشد باید برای هر واحد این آپارتمان خریداری کرد. حتما شنیده اید در برخی سالن های تولیدی یا سوله ها به خاطر مطلوب نبودن دمای هوای محیط صدماتی به کارکنان و دستگاه ها وارد می شود به همین منظور بهبود وضعیت تهویه، هوای محیط، کنترل دما و رطوبت محیط مربوطه و همچنین بهداشت هوای محیط شرکت ها، کارخانه ها، انبار ها نقش مهم و اساسی در افزایش بازده و راندمان کاری کارکنان در مقابله با صدمات ناشی از آلودگی های محیط کاری شرکت ها ایفا می کند. از مزیت های مهم و بزرگ هوا ساز که نقش مهمی در کارامدی این درستگاه در میان سیستم های سرمایش و گرمایش صنعتی داشته این است که برای بازده بیشتر و نتیجه گیری بهتر می توان هوای درون سالن را به عنوان هوای ورودی هوا ساز یا همان هوای برگشتی را از راه یک کانال مجددا به هواساز برگشت داد. برای مثال در شهر تهران برای یک پروژه با شرایط نرمال که کاربری مسکونی دارد می توان بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ btu/h در نظر گرفت. البته لازم به ذکر است چیلر مرکزی در پروژه های مسکونی ضریب همزمانی نیز دارد که مثلا میتوان ۹۰٪ مجموع ظرفیت واحدهای یک آپارتمان را برای چیلر مرکزی در نظر گرفت.

فرض کنید یک پروژه مسکونی در تهران در منطقه نارمک دارای ۱۰ واحد ۲۵۰ متری باشد. به طوری که ساختمان آن دارای ساختار ساده ای بوده که از چند کویل یا همان لوله های فین دار و یک فن برای پرتاب هوای بوجود آمده توسط آن تشکیل شده. از دیگر قسمت های این سیستم یعنی هواساز وجود یک فن بزرگ است که که هوای گرم اطراف کویل های آب گرم را از راه دریچه به بیرون پرتاب می کند که از راه کانال کشی ها وارد قسمت های مختلف سالن می کند. آب سرد و یا گرم تولیده شده در این سیستم به وسیله ی یک پمپ به کویل وارد می شود و توسط فن هوا به اطراف کویل پرتاب می شود که در نتیجه دمای اطراف آن و یا محیط مربوطه به درجه ی دلخواه تبدیل می شود یعنی کاهش یا افزایش می یابد. یا هوای درون سالن را با هوای تازه ترکیب کرد و به هواساز راه داد که برای این کار به یک فن مجزا نیاز است. دکتر شهاب الدین مشایی رئیس بیمارستان بوعلی زاهدان گفت: در پی افزایش دما و گرمای بیش از حد هوا در روزهای اخیر و ایجاد فشار و بار زیاد بر روی سیستم سرمایشی بیمارستان، متأسفانه یکی از چیلرهای بیمارستان دچار نقص فنی و به طور کامل از کار افتاد که بلافاصله اقدامات فنی و میدانی جهت رفع مشکل در دستور کار قرار گرفت.

انتخاب بهترین سیستم سرمایش ساختمان دلیل بر جدید بودن آن نمی تواند باشد، بلکه مهمترین نکته این است که باید متناسب با احتیاجات هر ساختمانی، متناسب ترین دستگاه ممکن از نظر قیمت، مصرف انرژی، برآورده کردن نیازهای اساسی دمایی و رطوبتی و غیره گزینش شود. متمرکز بودن تجهیزات در موتورخانه مرکزی موجب پایین آوردن هزینه تعمیر و نگهداری میشود. گفته شده از ویژگی های مهم و با ارزش یونیت هیتر، دارا بودن قدرت پرتاب باد بالا است که این سیستم را برای سوله ها و سالن های با ارتفاع بالا و سقف بلند مناسب کرده است. همه این ها و البته عوامل بسیار بیشتری از این عوامل نام برده در ظرفیت سنجی یک پروژه موثر میباشند. بنابراین می توان برای پروژه مذکور یک چیلر مرکزی به ظرفیت 75 تن تبرید قرار داد. برای مثال ممکن است ظرفیت محاسبه شده برای یک فضا معادل 3 تن تبرید باشد، اما اینکه کدام سیستم از جمله کولرگازی، داکت اسپلیت، مینی چیلر، مینی VRF و … در این مثال 10 واحد داریم که هرکدام نیاز به 7.5 تن تبرید سرمایش دارند، پس مجموعا کل پروژه نیازمند 75 تن تبرید سرمایش می باشد.

پس هرواحد این آپارتمان نیاز به ۸۸۰۰۰btu/h سرمایش دارد که میتوان از دستگاههای مختلف تهویه، انتخاب و اجرا کرد. هوا ساز ها هر کدام برای متراژ معینی از محیط تامین هوای مورد نظر را انجام می دهند که با توجه به بزرگی سالن مورد نظر یکی یا چند دستگاه از این سیستم مورد نیاز می باشند. نکته ای مهم درباره ی گرماسازی یا سرماسازی محیط های صنعتی این است که رابطه ی مستقیمی با عایق کاری دیواره ها و جداره ها نیز دارند زیرا اگر دیواره های عایق کاری مناسبی نداشته باشند به راحتی گرما یا سرمای محیط مد نظر و مربوطه را به خارج انتقال می دهند و عملا مصرف انرژی را بالا برده و راندمان و بازده مطلوب کاهش می یابد. بدین معنی که با سرد کردن هوا دمای آن به پایینتر از نقطه شبنم میرسد و رطوبت هوا بهصورت قطرات ریز آب از هوا خارج میشوند. اگر در محیط مورد نظر علاوه بر تنظیم دمای محیط به تنظیم رطوبت نیز نیاز داشته باشید می توانید تجهیزات رطوبت زنی یا عکس آن رطوبت گیر را در داخل هواساز نصب کنید. تبخیر، یک واکنش فیزیکی گرماگیر است که با جذب حرارت، دمای سیستم (آب) را افزایش و دمای محیط (هوای محفظه کولر) را کاهش میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید