بهترین سیستم سرمایشی خانگی در فصل تابستان

برای استفاده از چیلر در خانه یا هر مکان دیگری که شامل فضاهای جداگانه است، میتوانید یک چیلر مرکزی برای کل ساختمان در نظر بگیرید و برای هر اتاق یک فن کویل نصب کنید تا مقدار سرما به صورت جداگانه قابل تنظیم باشد. عکس العمل سیستم در برابر تأمین سرما و گرمای محیط سریع است. وجود یک سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب برای ویلا، در لذت بردن در آن و فضای پیرامونش بسیار موثر خواهد بود. به علت ضریب عملکرد پایین برای این نوع چیلرها (c.o.p.l.l) مصرف انرژی در این چیلرها خیلی بیشتر از چیلرهای تراکمی است. متمرکز بودن تجهیزات در موتورخانه مرکزی موجب پایین آوردن هزینه تعمیر و نگهداری میشود. از آنجائی که بیشترین سرمایه گذاری در سیستمهای موتورخانه مرکزی تهویه مطبوع مربوط به چیلر است، بایستی در انتخاب نوع چیلر از نظر فنی و اقتصادی توجه خاصی داشت تا با کمترین سرمایه گذاری بیشترین بهره وری را ایجاد نماید.

شاید هزینه انرژی مصرفی پکیج نسبت به بخاری بالاتر باشد،اما به خاطر حذف مسیر لولهکشی آب،حذف پمپ آب و استقلال در مصرف هر واحد نسبت به موتورخانه بسیار به صرفهتر است.ضمن اینکه هم هزینه تعمیر و نگهداری این سیستم از موتورخانه کمتر است و هم برای تعمیر آن دردسر کمتری خواهید کشید.در واقع پکیج یکی از بهترین سیستمهای گرمایشی حال حاضر بازار و جایگزینی مناسب برای سیستم موتورخانه محسوب میشود. بعضی از افراد دیگر ترجیح میدهند به جای کولر گازی از اسپلیتها برای کنترل دمای محیط استفاده کنند.برای فضاهای بسیار بزرگ چیلرها به عنوان سیستم سرمایشی به کار گرفته میشود. اتاق مخصوص برای تجهیزات و سیستمهای سرمایش و گرمایش: از آنجا که کل فضای مکانیکی و الکتریکی مورد نیاز برای بهترین سیستمها بین 4 تا 9 درصد مساحت ناخالص ساختمان است، ترجیح داده میشود که این مکان، جایی در مرکز ساختمان واقع شود تا مسیرها طولانی، لولهها و مجراها و اندازه آنها کاهش داشته باشد. در کل پنکهها نسبت به دیگر وسایل سرمایشی قیمت بسیار کمی دارند و هر کسی قادر به خریداری و استفاده از آنها است.

در صورت استفاده از چیلر با کندانسور هوایی نیاز به برج خنک کن نبوده به همین دلیل مصرف آب برج خنک کن حذف میشود. ضریب عملکرد (COP) این نوع چیلر با کندانسور هوایی حدود ۲/۸ و برای چیلر با کنادنسور آبی ۵ است. کندانسور این چیلرها می تواند از نوع آبی یا هوایی باشد. یکی از مهمترین کارها در ساختمان سازی، خرید و نصب سیستم های سرمایشی و گرمایشی برای ساختمان می باشد. به این ترتیب در یک ساختمان، یک واحد چیلر و موتورخانه، آب مورد نیاز برای فن کویلهای نصب شده در تمامی قسمتها را تامین میکند. این نوع از فن کوئلها در داخل دیوار به صورت روکار یا توکار نصب میشود و حداکثر ظرفیتی که این نوع از فن کوئل دارد، حداکثر ۲۰۰۰ فوت مکعب در دقیقه است. بزرگ بودن ویلا و وجود اتاقها و قسمتهای مختلف ایجاب میکند دستگاه انتخابی به گونهای باشد که امکان تنظیم نمودن دمای هر قسمت را به طور مستقل فراهم کند، بنابراین استفاده از سیستمی که به طور یکپارچه همه قسمتها را گرم و یا سرد میکند مقرون به صرفه و ایدهآل نیست. با استفاده از کنتورهای سنجش انرژی امکان اندازه گیری انرژی مصرفی برای سرمایش و گرمایش هر واحد وجود دارد.

جهت انتخاب سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب برای ویلا به چه مواردی باید توجه کرد؟ با ما همراه باشید تا ببینیم برای انتخاب سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب برای ویلا باید به چه ویژگیهایی توجه کنیم. یکی دیگر از سیستمهای سرمایشی خانگی که پرکاربرد هم هستند فن کویل است که میتوان آن را جزء بهترین گزینهها برای خنک نگه داشتن دمای خانه دانست. گازوئیلی: این نوع پکیج ها به صورت زمینی قابل نصب هستند و میتوان در خارج از محیط خانه هم نصب نمود. در کولرگازی اسپلیت بخش فن در داخل ساختمان نصب میشود و بخش خنک کننده در خارج ساختمان. از این رو دستگاه های کولرگازی و اسپلیت مزایای بسیار زیادی نسبت به کولرهای آبی دارند اما قیمت آنها بالا بوده و هزینه انرژی مصرفی در آنها نسبت به کولر های آبی بالاتر هستند. امروزه بهترین و جدیدترین سیستم های سرمایشی ساختمان، دستگاه هایی چون VRF، دستگاه GHP، مینی چیلر تراکمی هوا خنک، اکونوپک و غیره هستند که همه آنها جزو جدیدترین سیستم های گرمایشی و سرمایشی محسوب می شوند. طول عمر دستگاهها و لولههای انتقال آب سرد و گرم کمتر از عمر ساختمان است و تعویض و تعمیر آنها هزینه زیادی نیاز دارد. در این روش، آب سرد از طریق لوله هایی که درکف اتاق کار گذاشته شده عبور کرده و منجر به سرمایش می شود.

دیدگاهتان را بنویسید