بهترین سیستم سرمایشی برای خانه چیست – معماری و زندگی

تهویه مطبوع شاخه ای از تاسیسات در مهندسی مکانیک است که با توجه به عملکرد و کاربری سیستم های مختلف در این زمینه، دارای تنوع بالایی است. سیستم های سرمایشی مانند کولر گازی، اسپلیت (نوع فقط سرد) و کولر آبی که فقط توانایی سرد کردن هوا در فصول گرم سال را دارد، بر اساس عملکرد انوع سیستم های تبرید کار می کند و انواع مختلفی دارد. شرایط محیط زیست انسان، تاثیر مستقیمی بر چگونگی حالات روانی، فیزیکی، نحوه انجام کار و بطور کلی تمام رفتارهای زندگی او دارد. معمولا انتخاب وسایل سرمایشی در اولویت است که مصرف انرژی پایینی داشته باشند که باعث ایجاد هزینههای زیاد بر روی قبض نشوند. در چیلر های تراکمی از انرژی برق و در چیلر های جذبی از انرژی های حرارتی و سوختی برای ایجاد برودت و سرما استفاده می شود. چیلرهای تراکمی در بازار اروپا و آمریکا با نام چیلر برقی شناخته می شود. یکی از ضعف های چیلرهای تراکمی هوایی صدای تولیدی دستگاه به دلیل استفاده از کمپرسور و همچنین فن های کندانسور است که با روش هایی می توان این میزان صدا را هم کاهش داد. چیلرهای تراکمی مصرف برق بالایی دارند اما از طرفی راندمان و کارایی بسیار مناسبی خوبی داشته و به همین دلیل در سال های اخیر رشد آن ها در صنایع برودتی و تهویه مطبوع بسیار چشمگیر بوده.

دسته اول چیلر تک اثره با تغذیه بخار بوده و دسته دوم با تغذیه آب داغ که باید دمای این آب بالای 100 درجه سانتی گراد باشد و دسته سوم چیلرهای تک اثره با تغذیه آب گرم میباشند که دمای آب در این دسته زیر 100 درجه سانتی گراد است. فن کویلهای کانالی یا داکت فن کویل ظرفیتی معادل 600 تا 2000 فوت مکعب در دقیقه دارند و به سه شکل مختلف توکار، روکار و روکار دیواری ایستاده قابل نصب میباشند. تمامی سیستم های DX دارای یونیت خارجی هستند که در آن کمپرسور و کندانسور و سایر تجهیزات قرار می گیرد و به وسیله لوله کشی مسی به یونیت های داخلی و عموما فن کویل متصل می شوند. این روزها یکی از مهم ترین مسائل در طراحی ساختمان ها به خصوص ساختمان های عظیم مساله تاسیسات مکانیکی آنها است و انتخاب بهترین و مناسب ترین تجهیزات نه تنها موجب آسایش ساکنان آن ساختمان می گردد بلکه در انرژی و هزینه ها صرفه جویی شده و عمر یک ساختمان را نیز بالا می برد. شرکت تیـام شبـکه از سال ۸۹ تجهیزات سیستم سرمایشی را متناسب با شرایط جغرافیای ایران طراحی، تولید و نصب کرده است و هم اکنون مفتخر است که اولین تولیدکنندۀ تجهیزات سیستم سرمایشی مرکز داده در ایران است.

این روزها رشد و پیشرفت تکنولوژی و اختراعات متنوع و به دنبال آن ایجاد تنوع در محصولات سرمایشی حق انتخاب بیشتری را به مصرف نمایندگان داده تا بر اساس هزینه و راندمان مصرفی هر کدام بتوانند بهترین تصمیم را اتخاذ نمایند. پایه و اساس صنعت گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع به واسطه اختراعات و اکتشافات افرادی مانند مایکل فارادی، ویلیس کریر، روبنترین، جیمز ژول، ویلیام رانکین و نیکولا سعدی کارنو گذاشته شده است. چنین سیستم هایی در صنعت تهویه مطبوع به سیستم های انبساط مستقیم یا DX مشهور هستند. در این سیستم یا از مجموع دو سیستم تابستانی و زمستانی در کنار هم و یا از یک سیستم یکپارچه ی دو فصلی برای تهویه مطبوع ساختمان استفاده می شود. از آنجائیکه بخش عمده ی زندگی بشر امروزی در داخل ساختمان می گذرد، ایجاد شرایط مطلوب زیست محیطی در ساختمان، خواه محل کار باشد، یا منزل و غیره، دارای اهمیت بسیاری است که مهمترین بخش آن تهویه مطبوع برای ساکنین ساختمان، با توجه به نوع فعالیت آنهاست. سیستم های سرمایشی و گرمایشی مانند چیلر، فن کویل و هواساز قابلیت ایجاد سرمایش در فصول گرم و گرمایش در فصول سرد سال را داراست. این وسیله قدرت بالایی در تولید سرما دارد و کلاس دستگاههای سرمایشی را چند پله از پنکه بالاتر آورده است.

سیستم های گرمایشی مانند شوفاژ با دیگ آب گرم یا پکیج دیواری فقط قابلیت گرمایش هوا در فصول سرد سال را دارد. آیا جوازهای فعالیت قانونی را دارند؟ سیستمهای سرمایشی که جهت سرد نمودن یک محیط استفاده میشوند انواع مختلفی دارند که براساس نیاز و میزان هزینه انتخاب میشوند. Variable Refrigerant Flow یا همان VRF منطبق بر تکنولوژی اینورتر موجود در سیستمهای تهویه مطبوع هستند. در اين سيستم دريچه هاي ورودي هوا و خروجي هوا جهت کنترل ميزان تهويه قابل تنظيم هستند .تهويه طبيعي سالنها بر اساس اختلاف وزن هواي سرد و هواي گرم صورت مي گيرد يعني هواي گرم از هواي سرد سبک تر است و به طرف بالا حرکت مي کند و از دريچه هاي خروجي سقف خارج مي گردد و هواي سرد از طريق دريچه هاي جانبي به داخل سالن کشيده مي گردد در ضمن اگر در منطقه باد وجود داشته باشد به تهويه سالن کمک ميکند .از محاسن اين سيستم تهويه بدون مصرف انرژي انجام مي گيرد . این چیلر بدون نیاز به مصرف برق و تنها با استفاده از مقدار مشخصی از انرژی گرمایی بر اساس ظرفیت برودتی چیلر، قادر به تولید آب سرد است. اسپلیت یا همان کولر گازی تنها یک یونیت خارجی دارد و به یک یونیت داخلی متصل می شود که فرآیند سرمایش را انجام می هد، بههمین دلیل تنها قادر به سرمایش یک فضا است.

دیدگاهتان را بنویسید