بهترین سیستم سرمایشی برای خانه چیست – معماری و زندگی

با وجود حجم کم، فضایی را اشغال میکند و چون عموما برای فضاهای کوچک مورد استفاده است، ممکن است کمی برای کاربر ناخوشایند باشد. مناسب فضاهای کمتر از 30 متر می باشد و برای فضاهایی با متراژ بیشتر کارایی ندارد. نحوه عملکرد این سیستم بدین گونه است که آب توسط چیلری که بر روی پشت بام قرار گرفته سرد شده و وارد لوله های نصب شده در کف ساختمان می شود. اینکه در منطقهای که زندگی میکنید تابستانها چقدر گرم و زمستانها چقدر سرد است در انتخاب سیستم موردنظرتان تأثیر زیادی خواهد داشت. البته باید نوعی را انتخاب کنید که سروصدای زیادی ایجاد نکند تا از صدای آن کلافه نشوید. انتخاب سیستمی که بتواند در زمستان هم خانهتان را گرم کند میتواند نقش زیادی در کاهش هزینهها ایفا کند و البته فضایی که باید برای قراردادن بخاری یا شوفاژ در نظر بگیرید. علاوه بر این گاهی ممکن است بخواهید سیستمی دیگر به خانهتان اضافه کنید در این حالت میتوانید از کولرهای پرتابل یا مینی اسپلیتها استفاده کنید. همچنین لازم به ذکر است که مصرف کمتر انرژی نسبت به چیلر، هزینه پایین نگهداری و سرویس آن، مناسب برای کلیه محیط های بزرگ نیز از دیگر مزایای این مدل دستگاه خنک کننده می باشد.

ظرفیت سیستم های پرتابل که در دو مدل 12000 و 15000 BTU می باشد. کولرهای آبی، مثال خوبی از سرمایش تبخیری دو مرحلهای هستند. برای مثال اگر دوست دارید در میهمانیها دمای خاصی را برای منزلتان تنظیم کنید، این کار فقط با فعالکردن حالت میهمانی اتفاق میافتد. برای مثال در شهرهای جنوبی کشور مانند اهواز کولر آبی کافی نیست هم به دلیل کارکرد با آب و هم شرجی بودن هوا. خرید سیستم های سرمایشی فرآیندی است که قبل از اقدام می بایست اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید. اگر در حال ساخت یا خرید خانه جدیدی هستید و هیچ سیستم سرمایش یا کولری در آن نصب نشده، انتخاب گزینه بهتر سادهتر خواهد بود و میتوانید هر مدل کولری که خواستید در آن تعبیه کنید. از این رو در هر مکانی قابل استفاده میباشد. این سیستم ها قابل نصب و راه اندازی در انواع ساختمان ها از جمله ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و … وقتی کاهش تاثیرات کربن خیلی زیاد باشد، انتخاب کارامدترین سیستم گرمایشی و سرمایشی برای ساختمان عاقلانهترین کار است.

نکتهای که باید در این باره بدانید این است که قیمت پدهای سلولزی بیشتر از پوشال کولر است، اما در مقابل هزینه مصرفی شما را در آب و برق بسیار کاهش میدهد. تنظیم ساعت مشخصی برای روشن یا خاموش شدن اتوماتیک بسیار مفید است. تصور کنید که قبل از اینکه به خانه برسید کولرتان روشن شود و نیازی نباشد که برای خنک شدن اتاق منتظر بمانید یا وقتی خوابتان میبرد درحالی که یخ زدهاید از خواب بیدار نشوید. دستگاههای تک لوله تنها مجهز به یک لوله برای خروج هوای گرم دستگاه از اتاق میباشند. از این رو میتوان نتیجه گرفت بازدهی سیستم پرتابل دو لوله بیش از تک لوله خواهد بود. اینکه کولرتان مجهز به رطوبتساز هم باشد بسیار مقرون بصرفهتر از خرید دو دستگاه جداگانه است که یکی هوا را خنک و دیگری مطبوع و مرطوب کند. سیستمهای دو لوله همانطور که از اسمشان مشخص است مجهز به دو لوله میباشند، یکی برای وارد کردن هوای مورد نیاز کندانسور و دیگری برای خارج کردن هوای گرم میباشد. اگر سیستم فعلیتان کانال هوا دارد و قصد دارید که کولر جدیدی بخرید که آن هم به کانالکشی نیاز دارد هزینه تعویض برایتان کمتر خواهد شد.

اگر خانه کوچکی دارید نیازی نیست حتما کولر گازی با توان بالا بخرید و کولر آبی هم جوابگوی نیاز شما خواهد بود. در آب و هوای گرم هزینه مصرف انرژی سیستمهای پربازده بالا میرود، بنابراین اگر در چنین شرایطی زندگی میکنید بهتر است مبلغ اولیهای که برای سیستم میپردازید بیشتر باشد اما در عوض قبضهایی که پرداخت میکنید هزینه کمتری داشته باشند در نهایت هم به دلیل کیفیت بالای محصول عمر بالاتری خواهد داشت. اما اگر خانهای با متراژ بالا دارید کولر آبی نمیتواند هوای خنکی برای همه اتاقها ایجاد کند. البته کولرهای خیلی کمی این ویژگی را دارند اما اگر قصد دارید که از سیستم سرمایشیتان در طول سال هم استفاده کنید و نه فقط در تابستان، این ویژگی را در هنگام خرید کولر در نظر بگیرید. اگر حجم آب افزایش یابد و راهی برای کنترل آن نباشد سیستم موتورخانه که می ترکد. سیستم های سرمایشی و گرمایشی صنعتی : هدف از استفاده از این سیستم ها، کنترل شرایط محیطی برای انجام کارهای پژوهشی و روندهای تولید صنعتی است. این سیستم­های سرمایشی دارای کنترل بر روی واحد هستند و همچنین ممکن است دارای یک ریموت باشند. در حالت و شکل دوم اما اکونوپک گلخانه ای دارای لوله های آب سرد است .

دیدگاهتان را بنویسید