انواع وسایل سرمایشی کدامند – نکاتی طلایی برای خرید وسایل سرمایشی

باید در مناطقی استفاده شود که رطوبت نسبی کمتری دارند. چرا که از لحاظ قیمت و فشار کاری نسبت به دیگ های چدنی برتری دارند. گرمایش تابشی ، سرمایش از سقف ، سرمایش خورشیدی ، سرمایش از کف و … سیستم سرمایش از کف از جمله سیستم های با کارایی بالا محسوب می شود و همانطور که در بالا گفتیم، از مزایا و معایب بسیاری برخوردار است. از معایب این سیستم این است که سیستم گرمایش از طریق قرنیز دیوار، دیوارهای بیرونی را بیشتر از هر قسمت دیگری در خانه گرم میکند.این سیستم محل قرار دادن وسیلهها را محدود میکند؛ مثلا تلویزیون که در برابر گرما بسیار آسیبپذیر است. فن کویل ها به تنهایی به چند دسته تقسیم میشوند که شما میتوانید با توجه به محل مورد نظر و مقدار ظرفیت فن کویل، مناسب ترین نوع آن را انتخاب کنید. آب گرم دیگ وارد آب گرمکن شده و بدون برخورد مستقیم، گرمای آن به آب مصرفی منتقل می شود. لازم به ذکر است که استفاده از این پمپ ها برای تمام مناطق آب و هوایی توصیه نمی شود.

از انواع این سیستم ها می توان به مینی چیلر هوا خنک ، چیلر ، پکیج یونیت ، VRF ، GHP ، Zent و آکونوپک اشاره نمود . گروه صنعتی فامکو در زمینه فروش و خدمات پس از فروش سیستم های تهویه مطبوع (سرمایش و گرمایش) VRF فعالیت می نماید. با توجه به اینکه یک سر این دستگاه به هوای بیرون متصل است، میتوان گفت که همیشه عمل تهویه هوا در حال انجام است. آنچه که در بالا از مقایسه سیستمهای سرمایشی خواندید، نشان میدهد که این روزها توجه زیادی به سیستمهای کم مصرف شده است، از سویی مصرف بی رویه برق این سیستمها، هزینه زیادی را بر دوش کاربران میگذارند، و از سوی دیگر، در روند تولید برق مصرفی آنها به محیط زیست آسیب وارد میشود. سیال سرد از طریق مبدل ها و تجهیزات مربوطه سرما را به محیط انتقال می دهند . در صورت استفاده از سیستمهای اسپلیت مرکزی وی آر اف (به جز نسل چهارم) در مناطقی با زمستانهای سرد، امکان یخ زدن مبرد در مبدل حرارتی دستگاه در فصول سرد سال وجود خواهد داشت.

استفاده از مینی چیلر هوا خنک نسبت به اسپلیت خیلی بهتر و به صرفه تر بوده و در مصرف انرژی نیز صرفه جویی می شود . این میزان مصرف انرژی الکتریکی در مقایسه با سایر سیستم های سرمایشی بسیار ناچیز می باشد . البته در این روش فن دستگاه از طریق دریچه ای که در پشت دستگاه قرار دارد، هوای تازه را وارد محیط می کند. همچنان کاربرد خود را دارند و حتی در مواردی با توجه به نوع نیاز مصرف کننده بهترین گزینه برای انتخاب محسوب می شوند . دستگاههای تهویه هوای جدید در مقایسه با سیستمهای تهویه هوای قدیمی انرژی کمتری مصرف میکنند. سیستم های تهویه مطبوع به دو دسته کلی مستقل و مرکزی تقسیم می شوند . چیلرها دارای دو نوع جذبی و تراکمی هستند که عمل پرتاب هوای سرد و تصفیه هوا را به خوبی انجام می دهند . انتخاب درست این سیستم کاملا بر کیفیت سازه تاثیر گذار بوده و در صورت عدم انتخاب درست تجهیز ممکن است پروژه را تا مرز شکست جلو ببرد . علاوه بر این که هر سیستمی برای خریداری نیاز به هزینهای اولیه دارد ممکن است نگهداری از آن دستگاه هم خود نیازمند برخی هزینههای دیگر همچون تعویض مدام فیلتر باشد که از آن تحت نام هزینههای جاری یاد میشود.

یکی از ایراد هایی که به این سیستم ها وارد است این است که نمی توان از آن ها در مکان هایی که رطوبت بالایی دارند استفاده کرد چرا که خود رطوبت هوا را زیاد می کنند. در فصل های سرد سال فضای ساختمان را گرم می نمایند. این محصول با توجه به مصرف پایین انرژی ای که دارد ، بسیار مناسب برای استفاده در ایران و فصل های گرم می باشد . پکیج با وجود مصرف انرژی بیشتر نسبت به بخاری،با توجه به اشغال جای کمتر و سیاه نکردن دیوارها بهترین انتخاب برای آپارتمانها محسوب میشود. این تجهیز با توجه به هزینه های بالاتری که نسبت به اسپلیت و داکت اسپلیت در نصب واجرای آن دارد ، بیشتر در پروژه های بزرگ و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد . استفاده از اسپلیت در برج ها مشکل ساز خواهد بود زیرا لوله کشی آن محدود بوده و نمی توان تعداد کانال ها و طول آنها را مدیریت کرد. با تشکر ازشما که با خواندن این مقاله ما را همراهی میفرمایید. از این تجهیز معمولا در فضاهای عظیمی مانند سوله های بزرگ و سالن های ورزشی به دلیل داشتن قدرت بسیار بالا مورد اسنفاده قرار می گیرد .

دیدگاهتان را بنویسید