انواع سیستم های سرمایش و گرمایش صنعتی یا تهویه صنعتی – بلاگ صنعت

در سیستم یونیت هیتر آب گرم به وسیله ی پکیج فراهم می شود و آب سرد توسط چیلر تامین می گردد. اتحادیه داروسازان بلژیک گفته است که تنها در روز دوشنبه بیش از ۳۰ هزار بسته ید توزیع کرده است. اگر توجه کرده باشید با گذشت هر تابستان همگی به این نتیجه میرسیم که این تابستان دیگر گرمترین تابستان عمرمان بوده یا با چنین جملههایی از طرف اطرافیان مواجه میشویم که امسال هوا یک طور دیگری گرم بود! توجه داشته باشید که در مدل ۴ لوله آب سرد و گرم به صورت همزمان وارد کویل ها می شود که با استفاده از این نوع فن کویل ها می توان بخشی از محیط را گرم و بخش دیگری را سرد نمود و این در حالی است که در فن کویل ها ۲ لوله در یک زمان فقط برای سرمایش یا گرمایش مورد استفاده قرار می گیرند. از معایب این سیستم این است که سیستم گرمایش از طریق قرنیز دیوار، دیوارهای بیرونی را بیشتر از هر قسمت دیگری در خانه گرم میکند.این سیستم محل قرار دادن وسیلهها را محدود میکند؛ مثلا تلویزیون که در برابر گرما بسیار آسیبپذیر است. همچنان که وجود ۳۰۰ روز آفتابی زمینه بسیار مفیدی برای استفاده از انرژی خورشیدی در تأمین برق در اختیار کشور میگذارد، از طرف دیگر وجود چنین تابش و متعاقباً تولید انبوه گرما در کشور نیاز مردم به سیستمهای سرمایشی را چند برابر میکند.

تصرف نیروگاه های اتمی اوکراین توسط روسیه در حالی است که نظامیان روس همزمان به پیشروی خود برای تصرف کی یف، پایتخت، ادامه میدهند. یکی دیگر از انواع سیستم سرمایشی جدید برای خانه، سیستم سرمایشی چیلر است که در زمره سیستمهای خنک کننده خانگی است و اگر به دستگاه بویلر متصل شود میتواند با فراهم کردن آب گرم به منظور گرمادهی نیز از آنها استفاده کرد. البته خنک کننده ای که به صورت معمول در چیلرهای جذبی از آن استفاده می شود، سیستم برمید لیتیم(لیتیوم برماید) می باشد و در بخش مربوط به جذب کننده، بخار آب موجود از طریق لیتیوم برماید غلیظ جذب می شود و در قسمت مولد حرارتی یا همان ژنراتور، آب مورد نیاز در اثر حرارت دیدن به بخار آب تبدیل می گردد. با این که نیروگاه «زاپوریژیا» طراحی و ساخت متفاوتی با «چرنوبیل» دارد و در برابر آتش مقاوم است؛ اما کارشناسان امنیت هستهای و آژانس بینالمللی انرژی اتمی در خصوص جریان داشتن جنگ در اطراف چنین تاسیساتی هشدار میدهند و آن را بسیار خطرناک توصیف میکنند. این مسئله پیوند بین سیستمهای سرمایشی و انرژی خورشیدی را بسیار راهبردیتر میکند و اگر نتوان انرژی خورشیدی را در این مجرا قرارداد، شاهد روزافزون مصرف بسیار زیاد برق، هدررفت منابع کشور و گرمایش خطرناک مناطق شهری و روستایی خواهیم بود.

برای گرم کردن اتاق ها در فصل سرما بایستی با استفاده از دیگ آبگرمی که همانند سیستم رادياتور و شوفاژ آب گرم درون فن کویل به صورت بادی گرم به محیط ذمیده می شود و تاق را گرم می نماید . هر کدام از این سیستم ها دارای ویژگی های خاص می باشد برای مثال با استفاده از چیلر می توان محیط را خنک کرد بدین صورت که با سرد کردن آب که منتهی به به فن کویل هایی می شود که در اتاق نصب گردیده است به اتاق دمیده می شود و باعث سرد شدن هوای اتاق می گردد ، چیلر در تاسیسات در واقع فقط به عنوان سیستم سرمایشی معرفی می گردد . دولت اوکراین میگوید، ارتش روسیه پس از تصرف چرنوبیل کارکنان آن را بازداشت کرده و این افراد بدون پوشش ایمنی در معرض تشعشعات رادیواکتیو هستند که همچنان پس از نزدیک به چهار دهه پس از فاجعه، از بقایای این نیروگاه در حال نشت است. ۱۵ راکتور در چهار نیروگاه نیمی از برق مصرفی این کشور را تامین میکنند. به همین دلایل، در سالهای اخیر کشورهای مختلف پیشرفته و درحالتوسعه توجه فزایندهای به انرژی تجدید پذیر (انرژی خورشید، باد، ژئوترمال و غیره) جهت ایجاد تنوع در استفاده از منابع انرژی و کاهش وابستگی به یک حامل انرژی و ملاحظات زیستمحیطی برای دستیابی به انرژی پایدار معطوف داشتهاند.

ایران از لحاظ انرژی خورشیدی از ظرفیت بالایی برخوردار است؛ کشورمان در منطقهای واقعشده که با داشتن حدود ٣٠٠ روز آفتابی ازنظر دریافت انرژی خورشیدی در میان نقاط مختلف جهان در بالاترین ردهها قرار دارد؛ لذا استفاده از انرژیهای خورشیدی و بادی به دلایل مختلفی مانند دسترسی آسان و سهولت تبدیلشدن به انرژی الکتریکی، سازگاری با محیطزیست و تجدید پذیری، از مطلوبیت زیادی برخوردار است. اینجاست که سیستم هوشمند ساختمان یا همان ساختمان هوشمند bms کنترل همه چیز را در دست گرفته و با سرمایش یا گرمایش فضا دمای ایدهآل را تأمین میکند. آن ها اواسط هفته پیش نیز کنترل نیروگاه هستهای چرنوبیل را به دست گرفتند. ولادیمیر زلنسکی، رئیسجمهور اوکراین در پی این حمله پر خطر ارتش روسیه گفت که هیچ کشوری در جهان به نیروگاه هستهای حمله نکرده است. این نخستین رفتار پرخطر ارتش روسیه در جنگ اوکراین نیست. بر اساس گزارش سازمان بینالمللی مهاجرت(IOM) وابسته به سازمان ملل، طی هشت روز جنگ در شرق اروپا، یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر از اوکراین خارج شدهاند که ۷۸ هزار و ۸۰۰ نفرشان اوکراینی نیستند و به ۱۳۸ ملیت دیگر تعلق دارند. بر اساس گزارش ها، در پی تهدید هستهای پوتین در میانه جنگ علیه اوکراین، شهروندان کشورهای اروپایی از بیم پیامدهای هستهای به تهیه قرص «ید» روی آوردهاند.

دیدگاهتان را بنویسید