انواع سیستم های سرمایشی – ایساتیس باستان کیش

بنابراین در ادامه ی مطالب مقاله به تعدای از پرکاربرد ترین آنها که با تواجه به شرایط آب و هوایی کشورمان و همچنین نوع کاربری ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند، اشاره خواهیم داشت. یونیت های داخلی مانند اسپلیت های دیواری و سقفی بوده و متناسب با فضای کاربری انتخاب می شوند. سیستم سرمایشی مرکزی یکی از سیستم های خنک نماینده خانگی است که مانند کولر گازی بوده با این تفاوت که یک یونیت بیرونی عظیم با ظرفیت بالا دارد که یونیت های داخلی متعددی به آن متصل می گردد. کولرهای آبی نوعی از کولرها هست که برای مناطقی با آب و هوای گرم و خشک استفاده میگردد زیرا کولر آبی با ایجاد رطوبت مانع از خشک شدن هوا و ترک خوردن وسایل چوبی و ایجاد الکتریسته ساکن در این مناطق میگردد و همچنین به لطافت هوا نیز کمک میکند. در کنار مزایایی مانند سرمای مطبوع و نصب راحت فن کوئل و همچنین زیبایی که دارند اما از معایب آنها باید به نداشتن رطوبت کافی و خشک کردن محیط اشاره نمود و اینکه مانع از گردش هوای تازه به داخل محیط های بسته می شوند. این نوع سیستم سرمایشی برای خانه مصرف برق چندانی ندارند و نحوه عملکرد آنها به این صورت است که از طریق دریافت هوای بیرونی و عبور آنها از پوشال های خیس شده از آب، هوای خنک را از طریق فن هایی که دارند به داخل محیط وارد می نمایند.

نحوه عملکرد فن کوئل به این صورت است که از طریق فن سانتریفیوژ به عنوان مجرای آب سرد برای سرمادهی استفاده می نمایند. در ارتباط با تاثیر خنک نمایندگی و گرمادهی که این سیستم ها دارند باید گفت که بسیار موثر عمل نموده و در مدت زمان کوتاهی محیط را خنک یا گرم می نمایند. یکی دیگر از انواع سیستم سرمایشی جدید برای خانه، سیستم سرمایشی چیلر است که در زمره سیستم های خنک نماینده خانگی است و اگر به دستگاه بویلر متصل گردد می تواند با فراهم کردن آب گرم به منظور گرمادهی نیز از آنها استفاده کرد. یکی دیگر از جدیدترین سیستم های گرمایشی و سرمایشی،دستگاه VRF است که کاملا مشابه GHP است و با این تفاوت که تماما با برق کار می کند و کمپرسور آن نیز با موتور الکتریکی به چرخش در می آید.هم در حالت سرمادهی و هم گرمادهی با برق کار می کند و این دستگاه برای حالت گرمایش مانند GHP بهینه نیست و استفاده از جریان الکتریسیته برای ایجاد گرمایش در ایران به صرفه نخواهد بود.لازم به ذکر است که هم VRF و هم GHP به موتورخانه،لوله کشی آب،بویلر و غیره نیازی ندارند و سیستم های کاملا یکپارچه سرمایشی و گرمایشی و بدون تجهیزات اضافه هستند.

طرز کار کلی پکیج های گرمایشی به این صورت است که هنگامی که شما شیر آب گرم را باز میکنید، داخل پکیج یک سنسور حساس وجود دارد که جریان آب را تشخیص میدهد و شعله روشن میشود، سپس مبدل حرارتی آب را گرم میکند. البته در این روش فن دستگاه از طریق دریچهای که در پشت دستگاه قرار دارد، هوای تازه را وارد محیط میکند. در مقایسه با کولر گازی، نصب داکت اسپلیت تا 50% به کاهش مصرف برق کمک میکند و باعث ایجاد سرمایشی مطبوع در فضا میشوند. یکی دیگر از سیستم سرمایشی برای خانه کولر گازی است که در آن فرایندهایی بر روی گازهای فریونی (مشابه گاز یخچال) انجام گرفته و از این طریق محیط سرد می گردد. معمولا انتخاب وسایل سرمایشی در اولویت است که مصرف انرژی پایینی داشته باشند که باعث ایجاد هزینههای زیاد بر روی قبض نشوند. دستگاه ها یا پانل ها بر روی دیوار در داخل ساختمان نصب شده و معمولا به یک کمپرسور در فضای باز متصل میشوند. بنابراین صحبت از یک کولر یا یک رادیاتور بهخصوص نیست.

انرژی وارد شده در کولر گازی برق است و در گذشته مصرف برق بالایی داشتند اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و وجود کمپرسورهای کم مصرف در بازار توانسته اند رده A در انرژی را به معنای بازدهی بالا به دست بیاورند. سیستم سرمایش از کف نیز که جزء جدیدترین و راحت ترین سیستم سرمایشی است امروزه در ساختمان ها نصب می شود و مزایای منحصر بفردی در پی دارد. سیستم های سرمایشی و گرمایشی جزء تجهیزات اصلی ساختمان هستند و آسایش را برای ساکنین به ارمغان می آورند. سیستم های سرمایش و گرمایش جز ارکان اصلی منازل مسکونی هستند که زمینه آسایش و راحتی افراد را فراهم می کنند. تجربه ثابت کرده است یک خانه خوب، همان مکانی که به عنوان راهی برای رسیدن به آرامش از آن یاد میکنند تنها با گرانترین تجهیزات حاصل نمیشود، گاها بیتوجهی به برخی موارد کوچک هم میتواند شما را از رسیدن به محیطی آرام دور کند، سیستم تهویه مطبوع یکی از این موارد است. گلخانههایی که در محیطهای خشک و سرد قرار دارند از سیستمهای سرمایشی از جمله پنکه مهپاش سود زیادی میبرند، زیرا مقادیر زیادی آب میتواند به هوای ورودی تبخیر شود و در نتیجه افت دما قابل توجهی باشد. خانه هوشمند شما بهترین دما را برای هر اتاق در نظر میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید