انواع سیستم های سرمایشی – ایساتیس باستان کیش

داکت اسپلیت یک دستگاه تهویهی مطبوع شبیه به کولر گازی اسپلیت دیواری است ولی یک سری ویژگیهای مختص به خود دارد؛ همین ویژگیها باعث تفاوت و حتی برتری داکت اسپلیت نسبت به اسپلیتهای معمولی میشود. البته دستگاه GHP مصرف برق نیز دارد ولی مصرف برق آن اندک بوده و فقط برای راه اندازی سیستم کنترلی و فنهای کندانسور است و یک برق تکفاز کفایت میکند. این دستگاه برای استفاده در ایران بسیار مناسب است زیرا مصرف برق آن اندک و انرژی عمده آن از طریق سوختن گاز تامین می شود. در صورت استفاده از هر فن کویل در یک بخش از خانه، میتوان کنترل کاملی بر کارکرد آنها داشت. فن کویلهای دیواری، همان طور که از نام آنها پیداست روی دیوار نصب شده و پرتاب سرما یا گرما را به صورت موازی دارند. مزایا و معایب فن کویلها این است که در همه فضاها با ظرفیت مختلف مورد استفاده قرار میگیرد، انواع مختلفی دارد و مطابق سلیقه مشتری موجود میباشد، نیاز به زیرسازی و کانال کشی ندارد و جلوه ی زیباتری به محیط میدهد. فن کویلها نیز از سیستم های سرمایش و البته گرمایش محبوب هستند. برای سیستمهای مرکزی، واحدهای فن کویل برای تولید گرمایش در دیگهای بخار و چیلرها برای تولید آب خنک در فضای مطبوع به کار میروند.

این دستگاه به آن دسته از هواسازهای پرکاربرد اطلاق می شود که بدون نیاز به هیچ وسیله جانبی، تنها با کانال های رفت و برگشت هوا نیاز صنایع مختلف را در فصل تابستان با ایجاد سرمایش تبخیری و در فصل زمستان با تولید گرمایش مورد نیاز برآورده می سازد. برای اینکه بتوانید این سیستم ها را نسبت به هم مقایسه کنید و تفاوت های آنها را نسبت به هم بدانید، پیشنهاد می کنیم که مقالات مربوط به هر دستگاه را جداگانه مطالعه نموده و با ویژگی های منحصر به فرد هر یک از آنها آشنا شوید. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید، خروجی دستگاه مینی چیلر یک سیال سرد (معمولا آب) است که با یک لوله مخصوص به فن کویل ها اتصال می یابد. به این شکل که شما میتوانید با لوله کشی صحیح و از پیش تنظیم شده، در زمان واحد از یک فن کویل سرمایش و گرمایش مجزا دریافت کنید. برخی از مدلهای فن کویل بر اساس سیستم آب-هوا کار میکنند.

این نوع سیستم، مضرات سیستمهای قبلی را به حداقل میرساند و با استفاده از کنترل کنندهها، انعطافپذیرتر خواهد بود. در این سیستم، چیلر یا هیچ سیستم تبرید دیگری وجود ندارد. این سیستم مزایای فراوان دیگری نیز دارد که می توانید در متن مینی چیلر آن را مطالعه کنید. از انواع سیستمهای تهویه مطبوع که در ساختمانها زیاد مورد استفاده قرار میتوان به سیستم گرمایش و سرمایش ghp و سیستم گرمایش و سرمایش داکت اسپلیت اشاره کرد. هم در حالت سرمادهی و هم گرمادهی با برق کار می کند و این دستگاه برای حالت گرمایش مانند GHP بهینه نیست و استفاده از جریان الکتریسیته برای ایجاد گرمایش در ایران به صرفه نخواهد بود. کولرهای آبی از بهترین گزینهها برای مناطق جغرافیایی دارای آب و هوای گرم و خشک هستند. بهترین سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان بر اساس یک عملکرد ساده کار میکند؛ بسته به شرایط بیرونی، هوای خارج از ساختمان به داخل ساختمان کشیده میشود و قبل از اینکه در فضاهای مختلف، توزیع شود، گرمتر یا سردتر میگردد؛ سپس در هوای محیط پراکنده میشود یا مجدداً در سیستم مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع هیت پمپ انواع مختلف دارد که با توجه به ظرفیت مورد نیاز گرمایش و سرمایش قابل انتخاب است و همچنین بعضی از مدل ها ضمن تامین انرژی گرمایشی و سرمایشی قابلیت تهویه و تصفیه هوا و همچنین تامین آب (Compact)گرم مصرفی در یک دستگاه را نیز دارا می باشند.

دستگاه زنت یکی از ارزان ترین (از نظر قیمت اولیه) و کم هزینه ترین (از نظر مصرف انرژی و هزینه نگهداری) دستگاه ها است که مناسب اماکنی با فضاهای بزرگ مانند سالن های ورزشی و صنعتی و در برخی موارد (با توجه به شرایط آب و هوایی) سالن های بزرگی مانند سالن کنفرانس یا تالار و … استفاده از آن در ساختمانهای کوچک به لحاظ هزینه اجرا به صرفه نخواهد بود. سیستمهای تهویهای با قابلیت تأمین گرمایشی و سرمایشی در انواع مختلف ساختمانها مانند ساختمانهای صنعتی، تجاری، مسکونی و سازمانی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع سیستمهای مرکزی را یکی از بهترین مدلهای سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان برای ساختمانهای بزرگ میتوان معرفی کرد. دستگاه GHPمخفف (Gas Heat Pump ) یکی از سیستمهای تهویه مطبوع است که هم ظرفیت سرمایشی و هم ظرفیت گرمایشی دارد. به طوری که به در نظر گرفتن مدل، مصرف برق آنها از کولرهای گازی به مراتب کمتر است. داکت اسپلیتها یکی از پر کاربردترین و بهترین سیستمهای سرمایشی برای ساختمانهای بزرگ اداری و تجاری به شمار میروند اما استفاده از آنها در ساختمانها و مجتمعهای بزرگ مسکونی هم دیده میشود. نگهداری و تعمیرات آنها به دانش فنی بالایی نیاز دارد. سیستمهای سرمایشی و تهویه هوا در سال 1900 شروع به پیشرفت کردند و امروزه پیشرفتهای گسترده ای داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید