انواع سیستم های سرمایشی – ایساتیس باستان کیش

کولر گازی یا «تهویه کننده هوای اسپلیت» (Split Air Conditioner)، یکی از محبوبترین دستگاههای مورد استفاده در تاسیسات سرمایشی و گرمایشی ساختمان است. در اینجا، منظور از تاسیسات سرمایشی، تاسیسات مرکزی سرمایشی است که آب یا سیال سرد شده را در نقطه ای خارج از ساختمان تولید کرده و به قسمت های مختلف آن ساختمان میفرستد. امکان دارد که این سیستم گرمایشی مرکزی و یا توزیعی باشد. به طور معمول، دستگاه هایی مانند بخاری، رادیاتورها، آبگرمکن ها، فن کویل ها، پکیج های شوفاژ دیواری و موتورخانه ها جز تاسیسات گرمایشی هستند. تاسیسات سرمایشی | cooling installation چیست؟ در جواب سیستم سرمایشی چیست باید گفت همانطور که از نامش پیداست سیستم سرمایشی به مجموع سیستمهایی گفته میشود که جهت سرد و خنک نمودن محیط استفاده میشود. بزرگ ترین سوال که مطرح می شود ، مناسب ترین سیستم برای فضای من چیست ؟ 1- مصرف بالای انرژی برق از مهمترین نقاط ضعفی است که در مورد کولرهای گازی به ویژه مدلهای قدیمیتر مطرح است. یکی از مسائل مهم و مطرح در طراحی و اجرای ساختمان ها، فراهم کردن تاسیسات مناسب و کارآمد برای سرمایش و گرمایش است . تاسیسات سرمایشی به تاسیساتی گفته می شود که محیط مورد نظر را سرد می کنند.

متخصصین سیستم های تهویه با توجه به ممیزی انرژی و سایر اطلاعات مربوط به ساختمان در مورد سایز یونیت مورد نیاز تصمیم گیری می کنند. سیستم های سرمایشی و گرمایشی غیر صنعتی: هدف از به کار گیری این سیستم ها ، تامین راحتی ، آسایش و افزایش کارایی افراد است. زیرا انتخاب تاسیسات مناسب نه تنها موجب آسایش افراد شده بلکه عمر ساختمان را افزایش داده و منجر به صرفه جویی نیز میشود. سیستم های سرمایش و گرمایش جز ارکان اصلی منازل مسکونی هستند که زمینه آسایش و راحتی افراد را فراهم می کنند. از آنجایی که تبخیر زیاد منجر به افزایش رطوبت نسبی میشود بنابراین، روش سرمایش تبخیری (فرایندی است که در آن، از پدیده تبخیر به عنوان یک مولفه جذب کننده گرما استفاه می شود. برای شرایط مختلف ممکن است مواردی مانند عوامل زیر اهمیت داشته باشند : وضعیت منطقه نیاز سرمایش در گرم ترین روز تابستان وضعیت رطوبت در فصل تابستان سرعت باد ساعات تابش میزان معمول بارش برف ملاحظات اقتصادی و در دسترس بودن تجهیزات امکانات و هزینه ممکن برای ساخت تاثیر مستقیمی بر طراحی سیستم تهویه مطبوع دارد . این روش ، کاملا مدرن و عملی بوده و جز روش های به روز در اروپا و آمریکا است.

جدیدترین سیستم های سرمایشی و تهویه مطبوع با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و علم دارای تنوع زیادی شده اند که قادر به بر طرف کردن تمامی نیازهای مصرف کنندگان می باشند و امکانات ویژه ای را به همراه دارند . غالبا چیلرهای تراکمی برق زیادی مصرف می کنند بنابراین ، چیلرهای جذبی با استقبال بیشتری مواجه شدند. به کارگیری آبگرمکن های خورشیدی تا حد زیادی میتواند این هدف را تامین کند. در ادامه به توضیح اجمالی از هر کدام از سیستم های یاد شده می پردازیم . نکته جالب این است که ، میزان بهینه سازی مصرف انرژی در روش سرمایش از کف، 80 درصد است. اما در هر صورت روش کار این سیستمهای تهویه هوا مشابه یکدیگر است. ایده اصلی در سیستم سقف سرد، ایجاد سطوح سرد در فضای مورد نظر و منتقل کردن حرارت از طریق جا به جایی است. حملونقل این سیستم بدون نیاز به جرثقیل صورت میگیرد و یونیتهای خارجی آن به شکل واحدهای مجزا بوده که بعد از انتقال به محل مورد نظر به هم متصل میشوند. بنابراین، استفاده از راه حل هایی که میزان مصرف این انرژی را کاهش دهد ، به کاهش هزینه های اقتصادی ساختمان نیز کمک می کند. بنابراین، برای تهیه سیستم های مناسب و کارآمد، ابتدا باید آنها را خوب بشناسید.

سیستم های تهویه مطبوعی که در مناطق مسکونی، فرو شگاه ها، بیمارستان ها، مدرسه ها و رستوران ها استفاده میشوند، جز این گروه هستند. این نکته را در نظر داشته باشید که چه برای سیستم GHP و چه برای VRF نیازی به ایجاد تجهیزات متفرقه مانند موتورخانه نیست. نکته مهم اینکه کولرهای گازی به لحاظ نوع موتور هم دستهبندی میشوند. عملکرد این سیستم بر پایه سیکل تبرید تراکمی و یک موتور احتراق داخلی گازسوز میباشد. غالبا ، این تاسیسات جایی در بیرون از ساختمان مانند پشت بام، زیرزمین یا موتور خانه نصب و راه اندازی می شوند. تاسیسات گرمایشی، مکانیسمی برای استفاده از انرژی گرمایی در منزل ، اداره و ساختمان های دیگر و کنترل و حفظ د رجه حرارات در سطح پذیرفته شده است. مینی چیلر هوا خنک از جدیدترین سیستم های سرمایشی و تهویه مطبوع می باشد که برای هر واحد از ساختمان به شکل جداگانه عمل می کند . از انواع این سیستم ها می توان به مینی چیلر هوا خنک ، چیلر ، پکیج یونیت ، VRF ، GHP ، Zent و آکونوپک اشاره نمود .

دیدگاهتان را بنویسید